Pilates ve Yoga Arasındaki Farklar

0
173
views

Yoganın Hepimizin bildiği gibi yoganın amacı, beden, zihin ve ruhu birleştirmektir. Yogilerin görüşüne göre, zihin ve beden bir bütündür ve eğer buna doğru araçlar verilip, doğru bir çevreye sahip olursa uyumu yakalayabilir ve kendini iyileştirebilir. Bu sebeple yoga tedavi edicidir. Yoga ağırlıklı olarak ruhani kökenlidir,  Yoga’nın köken Hinduizm, Budizm ve Jainizm dir, bu akımların çeşitli meditasyon uygulamalarına da direk yoga denir.

Bedeninizin duruşu, hizalanması ve hareketin örüntüsü ile ilgili farkındalığınızın artmasını sağlar. Bedeni daha esnek yapar ve günümüzün stresle kuşatılmış dünyasında bile gevşemenize yardımcı olur. Bu, insanların yogaya başlama nedenlerinin en önde gelenidir, daha fit hissetmek, daha enerjik, daha mutlu ve huzurlu olmak.

Pilates ise daha çok fiziksel kökenlidir. Pilatesin sadece spor olarak yapılabilinir, yoga meditasyon olarak ta yapılır. Pilates ve Yoga da nefes düzenlemesini kullandırır.

Pilates de kontrollü hareket serileri yoluyla yoga ile hemen hemen aynı hedefleri güder. Pilates ile yoga arasındaki en temel fark pilatesin sadece mat (minder) üzerinde değil, pilates aletleriyle de yapılıyor olmasıdır. Egzersizlerin amacı karın kaslarını kuvvetlendirmek, postürü (duruşu) düzeltmek, omurgayı stabilize edip, uzatmak ve tüm beden dengesini ve gücünü artırmaktır. Pilates size daha uzun, ince ve dansçılara benzer hatlar sağlar.

Pilates yirminci yüzyılın başlarında Joseph Hubert Pilates tarafından geliştirilmiştir. Pilates temel olarak kaslar üzerine yoğunlaşan bir egzersiz programıdır. Pilates de her bir egzersizin çok kez tekrarı yerine daha az sayıda ama tam kontrollü biçimde uygulanması tercih edilir.

Pilates tüm bedeni çalıştırır. Pilates, kontrolü, kesinliği ve konsantrasyonu vurgulayarak, tüm bedeni çalıştırır. Hareketler hızlı hızlı ya da çokça tekrarlanarak yapılmaz; önemli olan hareketin net ve doğru yapılmasıdır. Karın kasları, alt sırt ve kalça  bedenin kalan bölgesinin özgürce hareket edebilmesini sağlayan tüm hareketlerin merkezidir. Merkezin stabilizasyonunun sağlanmasına odaklanmak kişiyi içten dışa güçlendirir ve öğrencinin gelişimi için çok önemlidir. Eklemlere çok yük bindirmeksizin çalışılmasından dolayı pilates rehabilitasyona uygun ve yaralanmalardan koruyan bir spordur. Pilatesin altı prensibi (nefes, konsantrasyon, kontrol, kesinlik, akıcılık, merkezleme) sayesinde pilates diğer sporlara oranla eklemleri en az zorlayan spordur diyebiliriz. Güç ve esneklik arasındaki denge, tüm kas gruplarının sağlıklı, zinde ve simetrik bir şekilde çalışmasını sağlayarak daha ince, dengeli ve güçlü bir beden sunar.

Pilates  özellikle bedende derin kas ve hemen hemen vücudunuzun her bölgesindeki kas gruplarının çalışması için birebirdir.

Pilatesin altı adet prensibi vardır, bunlar;

 • Konsantrasyon : Pilatesi yaparken hareketlere yoğunlaşmak,bedenin uyum içinde nasıl çalıştığına ve hangi kasların kullanılıp, hangilerinin kullanılmadığına dikkat etmek gerekir.
 • Kontrol : Pilatesi metodunda kontrol çok önemlidir. Kontrol için bedenin iyi dinlenmesi ve hareketlerin gösterildiği şekilde uygulanması, olası sakatlıkların önlenmesi gerekir.
 • Merkezleme : Pilatesin Metodu’nda ,doğru hareket sanatlarında olduğu gibi merkez, göbek, bel ve kalça çevresidir. İç organları ve omurgayı yerinde tutan kas sistemlerini içerir. Merkezleme, üst bedenin stabilitesini ve esnemeyi, uzamayı sağlar.
 • Akıcı hareket : Hareketler acele edilmeden, her noktadan tek tek geçerek ama aynı zamanda hiç duraksamayarak yapılmalıdır.
 • Kesinlik : Hareketler belirsizce değil, hakkı verilerek tam yapılmalıdır. Hareket sekansları birbirleri içinde ve birbirleri arasında koordine olmalıdır.
 • Nefes : Nefes alıp verme, panik olmadan sırtın arkasına ve altına derin nefes alıp bütün nefesi tamamıyla dışarı üflemek yoluyla olmalıdır. Böylece, nefes tamamen boşaltılıp, kan temizlenmiş olur.

Pilateste aynı zamanda egzersizler sonrası yer alan esnemeler de sizi yoga egzersizlerinde geliştirecektir. Pilatesin Faydaları ile ilgili daha detaylı bilgi edinmek için  Pilates Nedir? Faydaları Nelerdir? yazısını da okuyabilirisiniz.

“PİLATES KASLARINIZI GÜÇLENDİREREK YOGADA YAPILAN EGZERSİZLERDE SAKATLANMA RİSKİNİZİ DÜŞÜRECEKTİR.”

Pilates bir vücut eğitimi biçimidir. Pilateste bedeninizde hissetmediginiz birçok kas grubunu farkettiğinizde ve bu farkındalıkları yoga da yaptıgınız birçok poza taşıdığınızda,  sizi sakatlanmalardan koruyacaktır.Pilates bedende birçok bölge için yoga pratiğinizde sizi sakatlanma riskinden koruyacaktır.

Süper ikili: Pilates ve Yoga!!

Pilates uzun bir omurga ve doğru bir duruş konusunda sizi bilinçlendirir. Özellikle karın kaslarını güçlendirerek yapılan sırt egzersizlerinde omurga sakatlanmalarını önleyerek destek olur. Bu bilinçlenme ve farkındalığın yogada yapılan egzersizlere de faydası olacaktır.

Yoga, yaşın önemli olmadığı ve deneyimin gerek duyulmadığı, vücut ile zihin arasında bir farkındalık oluşturma biçimidir. Hem fiziksel hem ruhsal olarak kişiyi güçlendirir. Yaşam enerjisini arttırır. Yoga da bağdaş kurarak oturma olarak bilinen biçime Lotus denir,

Yoganın bilinen sekiz bölümü vardır, bunlar;

 • Yama (Geri Çekilme)
 • Niyama (Gözlem)
 • Asana (Oturma Yeri)
 • Pranayama (Nefesi askıya alma)
 • Pratyahara (Tecrit)
 • Dharana (Konsantrayon)
 • Dhyana (Meditasyon)
 • Samadhi (Özgürleşme)

Yoganın fiziksel ve ruhsal sağlığımıza bir çok katkısı vardır. Yoga ile ilgili tarihçesi ve faydaları konusunda daha detaylı bilgi edinmek için Yoga Nedir ve Faydaları Nelerdir? yazısını okuyabilirisiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here