Bölgesel Yağ Yakımı Mümkün mü?

Vücudun belirli bölgelerindeki yağ kaybını hedefleyerek bölgesel zayıflama ideal bir fikir olsa da ...

Bölgesel zayıflama, belirli bölgelerdeki yağları yakmaya yönelik özel hareketlerdir. Vücudun belirli bölgelerindeki yağ kaybını hedefleyerek bölgesel zayıflama ideal bir fikir olsa da, bu teori bilimsel çalışmalarla kanıtlanmamıştır.

Vücuttaki yağ hücreleri tıpkı bir organ gibi çalışır. Çeşitli hormonların üretiminden sorumlu olduğu gibi vücut ısısını korumaya ve A,D,E,K gibi vitaminlerin depolanmasına da yardımcıdır. Erkekler de vücut ağırlığının %20 sini kadınlarda ise %30 unu geçmemelidir. Yağ hücrelerinin toplandığı bölgeler, genetik yapıya ve hatta anne karnından itibaren kazandığınız beslenme alışkanlıklarına göre değişkenlik gösterebilir. Anne karnından büyüme gelişme çağının sonlandığı yani yetişkinliğe geçildiği döneme kadar düzensiz beslenme alışkanlıkları ve kilo artışı yağ hücrelerinin sayısını artırır. Yetişkinlik dönemide ise kilo veya yağ kitlesindeki artışa göre mevcut yağ hücrelerinin içi dolmaya başlar. Bu nedenle anne karnından itibaren kazanılan beslenme alışkanlıkları büyük öneme sahiptir.

Yağ Yakma Mekanizması Nasıl Çalışır?

Yağ dokusu vücudun en önemli enerji deposu olmasından dolayı hücreler yağ yakımını zorunlu olmadan başlatmaz. Yağ yakımını başlatabilmek için sıkı bir egzersize ve beslenmeye ihtiyacınız vardır. Hücrelerinizdeki yağ, vücudun enerji için kullanabileceği depolanmış yağlar olan trigliseritler biçiminde bulunur. Enerji için yakılmadan önce, trigliseritler kan dolaşımına girebilen serbest yağ asitleri ve gliserol adı verilen daha küçük bölümlere ayrılmalıdır.

Siz vücudunuz için ortamınızı düzgün bir hale getirdiğiniz zaman kan şekeriniz düştüğünde vücudunuz hala enerjiye ihtiyaç duyar ve vücuttaki yağ hücreleri parçalanmaya başlayarak serbest yağ asitleri ortaya çıkar. Dolaşıma verilir. Dolaşıma giren yağ asitleri ihtiyacı olan hücrenin enerjisini karşılar. Egzersiz sırasında, yakıt olarak kullanılan gliserol ve serbest yağ asitleri, özellikle de çalışma yapılan alandan değil, vücudun herhangi bir yerinden gelebilir.** Yani Egzersiz yapan bölge yağ ihtiyacını kendi çevresinden değil tüm vücut üzerinden karşılar.**

Ayrıca tüm dokuların kılcal damar yoğunluğu aynı olmadığı için bazı bölgelerde daha az kan dolaşımı ile daha kötü yağ yakımı görülmesi muhtemeldir. Soğuk havalarda -eğer varsa- göbeğinizin ciddi derecede soğuk olduğunu hissedebilirsiniz. Bu kan dolaşımının kötü olduğunu gösteren oldukça basit bir yöntemdir.
Sonuç olarak egzersiz yapan bölge yağ ihtiyacını kendi çevresinden değil tüm vücut üzerinden karşılar. Bu nedenle vücudumuzun belirli bölgelerine yönelik egzersizler ile sadece o bölgenin zayıflaması mümkün değildir.

İnatçı Yağlar Nedir?

Bazı bölgelerimizi neden daha zor inceltebiliyoruz?
Burada devreye inatçı yağlar giriyor. İnatçı yağlar genetik ve cinsiyet ile kontrol edilmektedir. Yağ yakmak için verilen uyarılardan bir tanesi katekolamindir. İnatçı yağların inatçılığının bu katekolamin duyarlılığından olabileceği düşünülüyor. Çünkü yağ yakmak için verilen uyarılardan katekolamin kan dolaşımına geçtikten sonra yağ hücrelerinin reseptörlerine tutunur. Parçalanma sinyalini verir. İnatçı bölgelerdeki yağlarda bu reseptörler az bulunmaktadır.

Peki inatçı yağları yakmak için neler yapabiliriz?

Bu bölgedeki sıkı kaslar sizi daha ince gösterebilmektedir. Bu nedenle de dayanıklılık esaslı çalışma yani çok tekrarlı egzersizle çalışmalısınız.

En fazla ve hızlı Yağ Yakan Egzersizler ve Hareketler

 1. Kardiyovasküler egzersizler.  
  Koşma ve bisiklete binme gibi kardiyolar büyük kas gruplarını çalıştırır. Bu egzersizlerin kalori yakmak için etkili olduğu kanıtlanmıştır. Bunlar, özellikle  inatçı karın yağlarını eritmede etkili olabilir.
 2. Yüksek yoğunluklu interval antrenmanlar  
  Kısa süreli yoğun aktivitelerden hemen sonra bir iyileşme periyodu oluşur. Yapılan çalışmalar yüksek yoğunluklu antrenmanlar yapan kişilerin kardiyo yapan kişilerden daha fazla yağ yaktığını göstermiştir.
 3. Tüm vücut egzersizleri
  Vücudun bir bölgesine odaklanmak yerine, tüm vücut egzersizlerinin daha fazla kalori yaktığı ve belirli bölgelerde sıkılaşma egzersizlerinden daha fazla yağ yakımına neden olduğu görülmüştür.
 4. Egzersizlerin birleştirilmesi
  Direnç antrenmanının ve kardiyovasküler egzersizin birleştirilmesinin, bir tür egzersize odaklanma ile verilenden çok daha fazla kilo vermeye neden olduğu görülmüştür.

Kan dolaşımını arttırmak

Kan dolaşımını arttırmak özellikle inatçı yağlar ile ilgili değişim yaratacak bir yöntemdir. Ancak burada bahsedilen bölgesel yağ yakımı değil; kan akımını hızlandırmak ve kılcal damarları aktif hale getirmektir. Burada yağ yakım tepkisini diğer bölgeler gibi gerçekleştirebilmek için yapılır. Ancak yağ yakımı ile hiçbir ilgisi yoktur, hızlanan kan dolaşımı hedef bölgedeki yağ yakımını hızlandırmıyor. Bölgedeki yağların mevcut yağ yakım sinyalini daha kolay uygulamasını sağlıyor. İnatçı yağların bu kadar “inatçı” olmasının sebebi yağ yakım sinyaline yeterli cevabı verememesi.

Kan dolaşımını arttırmak için iki önemli, etkili ve basit yöntem var. Bunlardan ilki sıcaklık değişimi.
Sıcaklık değişimini yöntemini öncelikle iki dakika soğuk ardından beş dakika sıcak uygulama yaparak kullanabilirsiniz. Mevcut birçok güzellik merkezinde “… lipoliz” şeklinde isimlendirilen yöntemlerin tamamı lokal değişiklikler ile kan akışını arttırmak.
İkinci etkili yöntem ise masaj. Doğru yapılan masaj sorunlu bölge üzerindeki kan akımını hızlandıracak ve kılcal damarları daha aktif hale getirecektir.

Sağlıklı Beslenme

Yapılan çalışmalar, kalori alımını kontrol etmek ve sağlıklı gıda seçimlerini yapmak için bilinçli bir çaba gösterilmedikçe, tek başına egzersizin zayıflamak  için etkili olmadığını göstermiştir.
Kilo vermek ve var olan kilonuzu korumak için bölgesel zayıflama diyetleri veya farklı diyet programlarını uygulamanız gerekmektedir.
Zayıflamak ve verdiğiniz kiloları geri almamak için şunlara dikkat edin;
Porsiyonlarınızı kontrol edin: Kilo vermeye çalışırken porsiyon boyutlarını kontrol altında tutmak önemlidir. Yiyecek porsiyonlarınızı azaltmanın bir yolu, daha küçük tabaklar kullanmak veya gözünüzü eğitmek  için servis boyutlarını ölçeklendirmektir.
Bol bol lifli gıdalar tüketin: Sebze, meyve ve yulaf gibi lifli yiyecekler, doymuş hissettirir ve daha fazla yemek yemenizi önler. Yemekten önce lif bakımından zengin bir salata yemek daha az yemek yemeniz için etkili bir yoldur.
İşlenmiş gıdaları ve şekeri sınırlayın: Şeker, cips, kek ve fast food gibi işlenmiş gıdaların tüketilmemesi  kilo vermek için bir zorunluluktur. Şekerli ve asitli içecekler, meyve suyu ve sporcu içecekleri gibi şekerli içecekler de kilo almak isteyenlerin bol bol tüketmesi gereken içeceklerdir.
Protein açısından zengin besinler tüketin: Protein,gün boyu kendinizi tok hissetmenizi sağlar.  Bu sebeple de gün içerisinde gereksiz kalori almanızı engeller.  Çalışmalar, protein açısından zengin bir kahvaltı yemenin gün boyunca atıştırma oranını azaltabileceğini ve kilo vermenize yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Kontrollü porsiyonlarda çok sayıda lif, sağlıklı yağ ve protein içeren sağlıklı bir beslenme planı takip etmek bölgesel incelme ve genel olarak kilo vermenin en temel yoludur.  Ayrıca, kilo vermek için genel olarak kalori alımını azaltmak gerekir. Sağlıklı, minimum işlenmiş gıdalar yemek kalori azaltmanın en iyi yoludur. Aşırı beslenme genellikle çerezler, cipsler ve dondurma gibi sağlıksız yiyeceklerle ilişkili olmasına rağmen, çok fazla sağlıklı gıda tüketilerek de aşırı yemek yenebilir.  Bu nedenle porsiyon boyutlarını kontrol etmek ve hem açlık hem de tokluk  konusunda sağlıklı bir farkındalığa sahip olmak önemlidir.

Sonuç olarak, daha sağlıklı, daha sıkı bir vücuda yönelik çalışmaya odaklanmak, belirli bir alandan yağ kaybetmeye ve bölgesel olarak zayıflamaya  çalışmaktan daha iyi sonuçlar verebilir. Düzenli egzersiz yaparak, kan dolaşımınızı hızlandırarak ve beslenmenize dikkat ederek hem bölgesel yağlarınızdan kurtulabilir hem de daha bütünüyle çok daha sağlıklı olabilirsiniz.

Vücudunuz bir bütün olarak çalışıyor siz de hem ruhsal olarak hemde fiziksel olarak bu bütüne odaklanmalısınız.


Live Light Tümü

SON EKLENENLER

 • Bölgesel Yağ Yakımı Mümkün mü?

  Vücudun belirli bölgelerindeki yağ kaybını hedefleyerek bölgesel zayıflama ideal bir fikir olsa da ...

  Spor
 • Siyah Kuğu Metaforu

  Olması ihtimal dışı olarak kabul edilen, tahmin edilemeyen fakat gerçekleşmesi durumunda büyük olay ve değişimlere yol açabilen olaylar.

  Kültür & Sanat
 • Spor Sonrası Kas Ağrıları

  Kas Ağrılarının sağlıklı düzeyde olması için bilinçli olarak antrenman yapmalı, yine bilinçli olarak ağrılara izin vermeli ve gereğinden fazla olan ağrılara müdahale edip vücudumuzu rahatlatmalıyız.

  Spor
 • İdeal egzersiz süresi ne kadar olmalı?

  Daha fazla spor yakmak daha fazla yağ yakmak ve daha fazla kas kütlesinin oluşması anlamına gelmez.

  Spor
 • Mindfulness

  Mindfulness yaşanan anın tam olarak farkında olmak, yargılamamak ve bunun farkında olduğunuzun da farkında olmaktır.

  Kişisel Gelişim

Spor

Card image cap

Spor Sonrası Kas Ağrıları

Card image cap

İdeal egzersiz süresi ne kadar olmalı?

Card image cap

Egzersiz ve Seratonin