Egzersiz ve Seratonin

Egzersiz yapmanın mental sağlığa iyi gelmesi, ağrıları azaltması, kiloyu koruması, dayanıklılığı artırması gibi birçok faydası bulunuyor. Bu faydaların en güzeli ise serotonin hormonunu artırması.

Egzersiz yapmanın mental sağlığa iyi gelmesi, ağrıları azaltması, kiloyu koruması, dayanıklılığı artırması gibi birçok faydası bulunuyor. Bu faydaların en güzeli ise serotonin hormonunu,yani mutluluk hormonunu artırması.

Serotonin bir beyin kimyasalıdır ve sinir sitemi boyunca mesajların iletimine yardım eder. Bu nörotransmiter ruh hâlinin, iştahın ve uyku-uyanıklık döngüsünün düzenlenmesi gibi birçok fonksiyonda görev alır. Serotoninin az olması; anksiyete, depresyon, karamsarlık, sinirlilik, öfke atakları, uyku problemleri, fobiler, unutkanlık, migren, depresyon, ağrı, vücut ısısının düşüklüğü ve iştah problemleri gibi sorunlara neden oluyor.

Bu kimyasalın %25 oranında beyinde salgılanırken, %75 oranında bağırsaklarda salgılanır ve bağırsak hareketlerini düzenler. Geri kalanı beyindeki sinir hücrelerinde sentezlenir. Burada serotonin ruh hâline (duygu durumuna) etki eder. Serotoninin yüksek düzeyleri pozitif bir ruh hâline işaret ederken, düşük seviyeleri ise depresyonla ilişkilendirilir. Hatta bu yüzden birçok antidepresan beyindeki serotonin seviyelerini yükseltmek amacıyla tasarlanmıştır.

Birçok nörotransmiter ruh hâlini düzenlemek için ahenk içinde çalışsalar da, serotonin en önemlilerinden biridir ve egzersiz, diyet, güneş ışığı gibi dış faktörlerden de etkilenir. Harvard Üniversitesi tarafından yapılan araştırmalar, egzersizin depresyonu tedavi etmek için etkin bir şekilde kullanabileceğini göstermektedir.

Serotonin hormonu glutensiz tahıllar tüketerek, B6 vitaminine önem vererek, triptofan açısından zengin gıdalarla beslenerek, stresten uzak durarak ve güneşlenerek yükseltilebilir. Fakat en etkin yükseltme yöntemlerinden bir tanesi egzersiz yapmaktır. Serotonin hormonunun yükselmesi hem mutlu hissetmeyi hem de birçok sorunu yaşamamayı sağlar.

"Yapılan birçok araştırma egzersizin serotonin salgılanmasını artırdığını göstermiştir."
Serotoninin düşük olması depresyona, yüksek olması muhteşem bir ruh haline işaret eder. Yapılan birçok araştırma ise depresyonun ve düşük serotonin hormonunun egzersiz ile tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Neuropsychopharmacology dergisinde yayımlanan bir çalışmaya göre, fiziksel aktivitenin serotonini artırması iki yolla gerçekleşir. Birincisi, motor aktivitenin beynin gönderdiği serotonin üretimi sinyallerinin sıklığını artırmasıyla olmaktadır. İkinci olarak da, düzenli egzersiz serotoninin öncül maddesi olan triptofan salgısını artırmaktadır. Bu araştırmalarda kesin bir sonuca ulaşılmamakla birlikte, aerobik egzersizin serotonin düzeylerini daha fazla artırdığı açıktır. Serotonin salgısının artmasıyla ilgili en mantıklı açıklama, vücudun spor yaparken kaslarda oluşan acıyı dindirmek için serotonin gibi nörotransmiterlerin üretimi için sinyal göndermesidir.

Vücuttaki serotonin hormonunu arttırmak için hangi egzersizler yapılabilir

 • Yoga, pilates, ağırlık kaldırma gibi egzersizler ile serotonin hormonunu arttırabilir; aynı zamanda stres yönetimini de öğrenebilirsiniz.
 • Bisiklet sürmek, yüzmek, yürümek gibi daha hafif egzersizler ile bile serotonin miktarını arttırabilirsiniz.
 • Günde 30 dakika, haftada 5 gün olacak şekilde egzersiz yaparak bile kendinizi daha iyi ve daha güçlü hissedebilirsiniz.

Live Light Tümü

SON EKLENENLER

 • Bölgesel Yağ Yakımı Mümkün mü?

  Vücudun belirli bölgelerindeki yağ kaybını hedefleyerek bölgesel zayıflama ideal bir fikir olsa da ...

  Spor
 • Siyah Kuğu Metaforu

  Olması ihtimal dışı olarak kabul edilen, tahmin edilemeyen fakat gerçekleşmesi durumunda büyük olay ve değişimlere yol açabilen olaylar.

  Kültür & Sanat
 • Spor Sonrası Kas Ağrıları

  Kas Ağrılarının sağlıklı düzeyde olması için bilinçli olarak antrenman yapmalı, yine bilinçli olarak ağrılara izin vermeli ve gereğinden fazla olan ağrılara müdahale edip vücudumuzu rahatlatmalıyız.

  Spor
 • İdeal egzersiz süresi ne kadar olmalı?

  Daha fazla spor yakmak daha fazla yağ yakmak ve daha fazla kas kütlesinin oluşması anlamına gelmez.

  Spor
 • Mindfulness

  Mindfulness yaşanan anın tam olarak farkında olmak, yargılamamak ve bunun farkında olduğunuzun da farkında olmaktır.

  Kişisel Gelişim

Spor

Card image cap

Bölgesel Yağ Yakımı Mümkün mü?

Card image cap

Spor Sonrası Kas Ağrıları

Card image cap

İdeal egzersiz süresi ne kadar olmalı?