Mindfulness

Mindfulness yaşanan anın tam olarak farkında olmak, yargılamamak ve bunun farkında olduğunuzun da farkında olmaktır.

Mindfulness hiçbir yargılama ve sorgulama içine girmeden, geçmiş veya geleceği düşünmeden, kaygı taşımadan, bilinçli bir şekilde "şu an" ne oluyorsa kabullenmek ve anın farkına varmak anlamına geliyor.

Çok eski zamanlardan beri bir Budist meditasyonu olarak kullanılan mindfulness şu anki şeklini 1979’da  Prof. Dr. Jon Kabat Zinn, MIT (Massachusetts Institute of Technology) Üniversitesi Mindfulness Merkezi’nde gerçekleştirmiştir. Prof. Dr. Jon Kabat Zinn Mindfulness (Bilinçli Farkındalık) Temelli Stres Azaltma Programını (MBSR) oluşturan kişidir.  Prof. Dr. Jon Kabat-Zinn Amerika’da stres üzerine çalışmalar yapan, Thich Nhat Hanh ve Zen Ustası Seung Sahn'ın öğrencisi olmuş bir doktor. Kabat-Zinn, kronik hastalıkların tedavisinde sekiz haftalık stres azaltma programını uygulamaya başlıyor ve daha sonra bu tedavi şeklinin zihinsel ve bedensel sağlık için çok faydalı olduğunu görüyor, ardından Mindfulness tabanlı stres azaltma (MBRS) adlı bir terapi şekli geliştiriyor. Bugünkü mindfulness kavramı böylece ortaya çıkıyor. Kabat-Zinn kısaca Mindfulness’ı şöyle tanımlıyor: "Mindfulness yaşanan anın tam olarak farkında olmak, yargılamamak ve bunun farkında olduğunuzun da farkında olmaktır." Bunu yaparken sadece "an"a odaklanmak ve nefesinizi dinlemek sizi farkındalığa yaklaştırabilir. Mindfulness bir din veya sizi kariyer hedeflerinden soğutacak bir akım değil ve bunu yaparken bağdaş kurmak zorunda değilsiniz. Daha önce hiç yoga veya meditasyon yapmamış, dindar veya ateist insanlar da mindfulness'ı günlük hayatlarının bir parçası haline getirebilirler çünkü mindfulness farkındalık yaratarak sizi stresten uzaklaştırmayı sağlayan güzel bir araç sadece.

Mindfulness İnsan’da Doğal Olarak Bulunuyor.

Mindfulness gerçekte doğal olarak insanoğlunun sahip olduğu ancak evrimleşen zihnimizin sürekli düşünen halinde zayıflamış bir yeteneğimizdir. Bu yeteneğimizi mindfulness pratikleri ile tekrar güçlendirebiliriz. Bir yerde bu bir kas gibidir, mindfulness kasımızı güçlendirdikçe anda olma yeteneğimizde gelişir ve zihnimizde berraklık ve netlik sağlarız. Böylece hayattaki amacımızı, bizi dönüştürecek davranışları fark etme şansı yakalarız, an be an. Bu anlar bazen genellikle fark etmediğimiz bir güzelliği, huzuru yakalamamıza bazense hayatımızdaki zorlukları, stresli anları daha iyi yönetmemize neden olur.

Kronik yorgunluk, stres,  anksiyete, depresyon ve kanser gibi fiziksel hastalıklar her geçen yıl artıyor. Artık ilkokula giden çocuğunuzun bile hayatında çok fazla stres faktörü var. Hayatımız iyi, kötü ve nötr birçok olayın içinden geçiyor, etkileniyoruz ve stresimiz artıyor. Mindfulness’a göre olan her ne ise ondan kaçmak yerine onu kabullenip yaşamak gerekiyor. Bu insanların olaylara daha sakin bakabilmesini sağlıyor çünkü stres sağlıklı düşünmeyi engelliyor. Araştırmalara sadece birkaç hafta bile mindfulness uygulandığında kişiye fiziksel, ruhsal ve sosyal anlamda birçok fayda sağlıyor. İşte mindfulness’ın kazandırdıkları:

 • Sekiz hafta boyunca mindfulness meditasyonu yapan kişilerin bağışıklık sistemi güçleniyor. Bu her anlamda daha sağlıklı bir vücut demek.
 • Araştırmalar mindfulness'ın stres ve anksiyeteyi azaltarak, pozitif düşünceleri arttırdığını gösteriyor. Hatta bazı doktorlar antidepresan ilaçlar yerine mindfulness terapisini öneriyor. Çekim yasasına göre negatif düşünce negatifi getiriyor, üstelik negatif düşünmek bizi hasta ediyor.
 • Mindfulness beyni stresten arındırarak olumlu yönde şekillendiriyor. Mindfulness sayesinde beyindeki hafıza, öğrenme, duygularla ilişkili alanlar genişliyor.
 • Mindfulness daha iyi odaklanmayı sağlıyor ve hafızayı güçlendiriyor.
 • Mindfulness insan ilişkilerinizi güçlendiriyor ve başkalarına yardım etme, empati gibi duygularınızı geliştiriyor.
 • Mindfulness sadece bir meditasyon değil aynı zamanda psikolojik terapilerde, okullarda, anne-babalık eğitimlerinde kullanılıyor. Bunun yanı sıra metabolizmayı düzenlediği için obeziteyi de engelliyor.
"Meditasyon yapmanın tek bir kuralı var, o da zihnimizi susturmaktır. Doğru nefes almak meditasyonda ilk adım olur..."
MBSR; fiziksel ya da zihinsel bir takım şikayetleri olan farklı özelliklerdeki hastalara uygulanır. Günlük yaşamda stres ve zorlukları yönetebilmenin yanı sıra kaygı, öfke veya bunun dışındaki birçok zorlayıcı durum ve duygularla beraber kalabilmek, duyguları düzenleyebilmek, yaşamsal zorlukları kabul edebilmek ve iyilik halini sağlayabilmek için kullanılmaktadır.

Mindfulness ile ilgili yapılan araştırmaların büyük bir kısmını mindfulness temelli programların etkinlikleri oluşturmaktadır. Bu alanda yapılan araştırmalarda genellikle gruplar üzerinde çalışılır. Mesela; Kanser hastaları, kronik ağrısı olanlar, tükenmişlik sendromu yaşayanlar, öncesinde depresyon geçirmiş stabil durumdaki hastalar, bağımlılar, öğrenme güçlüğü çeken çocuklar, otistik çocuklar…

Kısacası hastanelerde, okullarda, anasınıflarında, ergenlikte, geriatride, ebeveynlerde, ilişkilerde ve daha birçok alanda Mindfulness temelli stres azaltma programlarından elde edilen bulgular ve grupların ihtiyacına göre düzenlenen Mindfulness temelli  programlardan alınan veriler büyük umutlar vaat ediyor. Ayrıca bireysel terapilerde bu yönelimle müdahale edilebilir.

Hepsinin ötesinde herhangi bir desteğe ihtiyaç duymadan kendi kendimize yardım edebilmek için yaşamsal bir yön gösterir. Bunu da okumalar  ve uygulamalarla kendimiz yapabiliriz.

Mindfulness konusunda daha fazla bilgi edinmek isterseniz  kaynak gösterilen rehber kitap: Mindfulness in plain english.  Buradan indirilebilirsiniz. 

Mindfulness başlangıç seviye linkleri, online eğitimleri, aplikasyonlari, basılı kitaplar ve bir çok kaynağa bu linkden ulaşabilirsiniz.


Live Light Tümü

SON EKLENENLER

 • Bölgesel Yağ Yakımı Mümkün mü?

  Vücudun belirli bölgelerindeki yağ kaybını hedefleyerek bölgesel zayıflama ideal bir fikir olsa da ...

  Spor
 • Siyah Kuğu Metaforu

  Olması ihtimal dışı olarak kabul edilen, tahmin edilemeyen fakat gerçekleşmesi durumunda büyük olay ve değişimlere yol açabilen olaylar.

  Kültür & Sanat
 • Spor Sonrası Kas Ağrıları

  Kas Ağrılarının sağlıklı düzeyde olması için bilinçli olarak antrenman yapmalı, yine bilinçli olarak ağrılara izin vermeli ve gereğinden fazla olan ağrılara müdahale edip vücudumuzu rahatlatmalıyız.

  Spor
 • İdeal egzersiz süresi ne kadar olmalı?

  Daha fazla spor yakmak daha fazla yağ yakmak ve daha fazla kas kütlesinin oluşması anlamına gelmez.

  Spor
 • Mindfulness

  Mindfulness yaşanan anın tam olarak farkında olmak, yargılamamak ve bunun farkında olduğunuzun da farkında olmaktır.

  Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim